Špaldový hocus pocus s kváskom Lievito madre

Špaldový hocus pocus s kváskom Lievito madre

Ešte nedávno som písal, že hydratovaný špaldový chlieb sa dá upiecť len vo forme, pretože inak sa roztečie. Ale všetko sa mení a moje názory, našťastie, tiež, takže som na základe nových znalostí skúsil upiecť špaldový chlieb s vysokou hydratáciou a podarilo sa. Ako to funguje? V podstate, veľmi jednoducho – do cesta som dal trošku viac soli ako obvykle, pretože soľ v správnych množstvách spevňuje lepok. Cesto som dlho nemiesil, len kým sa kvások úplne nerozmiešal. Štruktúru cesta potom získavame prekladaním.

Ingrediencie
140 g vykvaseného kvásku Lievito madre
435 g špaldovej múky T650
310 g vody
14 g soli (áno, je trošku slanší ako väčšina mojich receptov)

Postup
1. V mise kuchynského robota zmiešame všetky ingrediencie a vymiesime hladké cesto. Nemiesime príliš dlho, len kým sa kvások a všetky ingrediencie dobre nezmiešajú.

2. Cesto mokrými rukami premiestnime do dózy potretej rastlinným olejom. Cesto preložíme, dózu prikryjeme a cesto necháme stáť 45 minút.

3. Následne cesto preložíme 4-krát s intervalom 45 minút, po poslednom prekladaní ho necháme stáť ešte 45 minút. Prekladáme ho vždy mokrými rukami a snažíme sa ho čo najmenej trhať. Poznámka: ak má cesto po poslednom prekladaní veľmi veľa bublín, 45 minút skrátime na 15-20, aby cesto neprekyslo.

4. Cesto na pomúčnenom stole vytvarujeme do tvaru pre podlhovastú ošatku a necháme kysnúť v chladničke cca 15 hodín pri 7 °C. Chlieb v chladničke narastie, ale menej ako na dvojnásobok objemu.

5. Špaldový chlieb pečieme klasicky, najprv s parou 20 minút na 250 °C, potom dopekáme ďalších 20 minút na 210 °C. Upečený chlieb necháme vychladnúť na mriežke.

Úprimne povedané, bol som výsledkom prekvapený, tak pekný a okatý balón som vôbec nečakal.4 thoughts on “Špaldový hocus pocus s kváskom Lievito madre”

  • Dobrý deň! Asi blbá otázka, ale tá špaldová múka T650 je hladká špaldová, alebo hladká špaldová celozrnná?‍♀️
    Teraz som asi za hlúpu, ale kupujem si špaldovú múku z mlyna a tam je buď špaldová hladká, alebo špaldová hladká celozrnná. Ďakujem krásne!

  • Доброго дня, на фото хліб, який вийшов з усієї к-ті інгредієнтів? Тобто, з рецепту Ви сформували одну паляницю, чи дві і так виглядає хліб з половини тіста? Не можу вирішити чи робити подвійну норму, бо хочу два хліба, чи робити вказану кількість інгредієнтів та формувати 2 хлібчика)

    • Доброго дня, так, інгредієнті на один хліб. Один чи 2 залежить від того, який великий маєте кошик, в якому тісто підходить 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *